Zúčastnil som sa dvojdňového autobusového zájazdu do poľského mesta Vroclav. Poľsko je náš významný sused, ale zdá sa mi, že sa mu nevenuje zďaleka až taká pozornosť ako povedzme Česku, Maďarsku a v posledných troch rokoch aj Ukraine. Naše vzťahy boli presne ako správne susedské ,pár krát sme si privlastnili niekoľko dedín toho druhého a potom oni naše ale ďalej to našťastie nezašlo. Sú spory okolo bryndzových halušiek alebo Jánošíka a podobne . A dúfajme, že to ostane len pritom. Stručne povedané nie sme ani veľkí priatelia a ani veľkí nepriatelia. Poľsko bolo v minulosti niekoľkokrát delené a to hlavne medzi Nemeckom a Ruskom a tieto dve krajiny tam nie sú až tak veľmi obľúbené. A neexistuje tam ani nejaké významné panslavistické hnutie. A keby už malo existovať tak len pod ich velením. Odchod zájazdu bol o 1.30 ráno spred Tesca Zlaté piesky, takže nič moc ale tam existuje celkom dobré nočné spojenie. Spoznávanie nočnej Bratislavy je tiež istou pridanou hodnotou tohto zájazdu. Bol nás tridsať takže zájazd nebol vypredaný. Sedel som sám a tak som okolo seba mohol voľne šíriť mierny „nepořádek“. Sprievodkyňa sa k nám pridala až v Žiline a značný časť cestujúcich bol aj zo stredného Slovenska. Išli sme smerom na Frýdek – Místek v Českej republike a na svitaní sme boli už v Poľsku. Cesty boli v Poľsku dobré ba trúfam si povedať že lepšie ako u nás. Poliaci sú dobrí obchodníci a na rozdiel od nás vedia využívať európske fondy. Vroclav sa počíta medzi najkrajšie poľské mestá aj keď u nás nie je až také známe ako povedzme Krakov. Nachádza sa už v južnom Sliezku a je tak aj trochu ďalej. Jeho dejiny boli búrlivé a bolo v minulosti súčasťou aj Nemecka, aj Poľska a dokonca aj českého kráľovstva. Slovenskú stopu som však neobjavil. Počas druhej svetovej vojny bolo súčasťou Nemecka a po nej sa opäť prekresľovala mapa Poľska. ZSSR mu zobralo časť východného územia a za oplátku im dalo kus Nemecka. Poliaci sa tomu vôbec netešili. Najmä strata mesta Ľvov ich bolela. Nastalo zase aj sťahovanie národov ,z Vroclavi boli vysťahovaní Nemci a došli tam zase Poliaci z bývalých východných území. A tak tam nežije veľa pôvodného obyvateľstva. Mesto sa nachádza na mnohých konkrétne 12 ostrovoch 120 kanálov ktoré vytvára rieka Odra .Je tam vyše 100 mostov. Teda niečo ako poľské Benátky. Prvá budova ktorú si všimnem vyzerá celkom moderne .Prehliadku začneme ešte pred ubytovaním. Väčšina starého mesta sa nachádza aj na ostrove Tumski Najprv navštívime katedrálu Svätého kríža a sv. Bartolomeja z 12 storočia a netreba pripomínať, že bola veľkolepá. Postavenie cirkvi v Poľsku bolo vždy veľmi silné. Nejde len o náboženskú stránku tejto veci ale cirkev tam bola aj významnou nositeľkou oslobodzovacieho boja, ktorý bol v Poľsku zvlášť ťažký. Poľský štát občas aj prestal existovať ale Poliaci nikdy. Takisto si všímam, že na uliciach vyhrávajú pouliční speváci ale sú to skôr vždy mladé ženy a hrajú pekne


Odtiaľ prejdeme už mostom na ostrov Tumski, kde prejdem cez ulicu s názvom Ulica Ducha svätého.


Hneď za ňou sa nachádza moderná tržnica a zaujali ma najmä kvety.



Odtiaľto pokračujeme na hlavné námestie, ktoré sa volá Vroclavski Rynek

alebo vroclavský trh. Je tu postavená aj radnica v goticko- renesančnom štýle. V strede námestia sa nachádza sklenená fontána. Jedným z jeho čŕt je aj kostol sv. Alžbety. Tu aj vyjdem hore na vežu, je to okolo 500 schodov bez oddychu a tak je to celkom fuška. Odmenený som krásnym výhľadom na mesto.







Potom zamierim aj do stravovacieho zariadenia. Spoznávanie cudziny znamená aj poznávanie miestnej stravy . A tak odolávam lákaniu miestnej českej reštaurácie s ponukou knedla, vepro a zelí. Poľská strava mi ináč celkom chutila. Platiť sa tu všade dalo aj s kartou. Po prehliadke mesta dostaneme na výber, či sa zúčastníme plavby loďou alebo botanickej záhrady. Ja sa rozhodnem pre plavbu loďou po rieke Odra. Plavba nás však nevedie po historickej Vroclavi ale skôr von z mesta .


Na ľavej strane zaregistrujem zoologickú záhradu, na druhej strane sa zase odpočívajúcich sa ľudí. K odchodu autobusu ostáva ešte voľný čas a tak sa ešte s dvoma cestujúcimi prechádzame po brehoch rieky. Narazíme na zmrzlinu a tak si jednu doprajeme. Napokon nastúpime na autobus a ten nás odvedie do hotela Sľask ,ktorý bol celkom dobrý. Ja podniknem aj jednu neskoro večernú túru do mesta a pritom si musím dať dobrý pozor, aby som nezablúdil. Do hlavy som si ukladal názvy prejdených ulíc doprava doľava atď aby som sa potom vedel vrátiť. Poliaci si vedia užívať nočný život to nie je ako v Bratislave kde v noci zakapal pes a vtedy poznáme iných Poliakov ako cez deň. Napokon sa s úspechom vrátim a pomýlim sa len raz ale s úspechom to zvládam.
Deň č. 2
V cene zájazdu boli aj raňajky, ktoré boli celkom dobré. Potom sme pokračovali v prehliadke mesta a zaparkovali sme tam, kde sme boli aj včera, čo situáciu zjednodušuje. Navštívili sme Tumský ostrov, kde bola aj univerzita. Ešte sa vrátim k jednej atrakcii a to k trpaslíkom. Vroclav je plná trpaslíkov. Svoj začiatok mali v ére Solidarity, protikomunistickom hnutí osemdesiatich rokoch , keď zakázali zhromažďovanie ľuďom a tak začali stavať trpaslíkov, ktorí sa udržali až dodnes. Je ich tu naozaj hodne. Míňame hotel, v ktorom, kedysi povedal Hitler jeden zo známych prejavov a v ktorom počas majstrovstiev Európy vo futbale paradoxne bývala česká futbalová reprezentácia. Vo Vroclavi sa obnovila tradícia pitia piva a za to sa zaslúžili údajne českí futbaloví fanúšikovia. Zastavili sme sa potom pri židovskej synagóge kde bola aj romantická kaviareň. A aby sa tento dojem zväčšil, vypli nám prúd. Objednal som si kávu ale nedočkal som sa jej. Paradoxne je tam v židovskej štvrti aj hipsterská pamiatka, takže asi existujú okrem židojašterov asi aj žido hipsteri.

Vedľa je aj budova väznice, na ktorú sú nadviazané aj súdy a bezpečnostné zložky.

Nachádza sa tu aj blší trh, ktorý si pozriem a dá sa tam kúpiť hocičo. Zároveň zistím, že je to miesto, kam som dorazil počas svojej nočnej vychádzky (Pilsudského ulica). Takže predsa som bol aj v noci v starom meste, hoci som to celkom neuvedomil. Potom sme dostali rozchod a pozreli sme si okolité reštaurácie a opäť som sa najedol samozrejme v poľskom národnom duchu a aj s poľskou kuchyňou. O druhej bol zraz a nastúpili sme na spiatočnú cestu. Tentoraz som ju videl cez deň, hlavne poľskú časť .Potom sme išli sme cez Česko neďaleko Ostravy a potom cez Kysuce, kde sme sa dostali do dopravnej zápchy V Žiline bola dlhšia prestávka . Do Bratislavy sme došli podľa plánu cca o 22.00
Záver:
Vroclav je nesporene nádherné mesto, štvrté najväčšie v Poľsku a veľké zhruba ako Bratislava. Pamiatkami a polohou konkuruje u nás známejšiemu Krakovu ale je trochu ďalej a nebolo sídlom panovníkov a ani vlády.
Celá debata | RSS tejto debaty